Yamaha XT1200ZE 2014 VS Yamaha XV 1600 Wild Star 2000
Yamaha XT1200ZE 2014 VS Yamaha XV 1600 Wild Star 2000 Specifications
Engine Type |
Twin, four-stroke |
V2, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
117 |
Bore |
98.0 mm |
Stroke |
79.5 mm |
Fuel Supply |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Info Not Available |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Info Not Available |
Rear Suspension |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,. |
Tubeless Tires |
tubeless |
Fuel Tank Capacity |
22.1 L |
Battery Type |
lead-acid |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 3Ah |
12V 4Ah |