Yamaha XT1200Z Super Tenere 2019 VS Yamaha XT1200ZE 2014
Yamaha XT1200Z Super Tenere 2019 VS Yamaha XT1200ZE 2014 Specifications
Engine Type |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
111 |
Maximum Torque |
117 |
Bore |
98.0 |
98.0 mm |
Stroke |
79.5 |
79.5 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
2 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Info Not Available |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
Upside-down telescopic fork |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Rear Suspension |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping |
Front Brake Diameter |
282 Mm |
Rear Brake Diameter |
2 |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
980 Mm |
Height |
Ground Clearance |
190 Mm |
23.09 litres |
22.1 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12v |
12V 3Ah |