Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016 VS Honda VFR1200X DCT 2018
Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016 VS Honda VFR1200X DCT 2018 Specifications
Engine Type |
V2, four-stroke |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
100.0 mm |
81.0 mm |
Stroke |
83.0 mm |
60.0 mm |
Fuel Supply |
Fuel Injection |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Double Cradle |
Diamond aluminium twin-spar |
Front Suspension |
41mm Telescopic fork |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Rear Suspension |
Single shock |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Rear Tire Size |
170/70-B16 |
150/70-R17 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
Ground Clearance |
180 Mm |
Fuel Tank Capacity |
18.55 L |
Battery Type |
lead-acid |
mf |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 6Ah |