Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016 VS Honda CB1000GT
Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016 VS Honda CB1000GT Specifications
Engine Type |
V2, four-stroke |
Liquid-cooled |
Maximum Power |
Maximum Torque |
102 |
Bore |
100.0 mm |
76 |
Stroke |
83.0 mm |
55.1 |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
4 |
Valves |
Fuel Supply |
Fuel Injection |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Info Not Available |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Double Cradle |
Steel Diamond Frame |
Front Suspension |
41mm Telescopic fork |
Info Not Available |
Rear Suspension |
Single shock |
Dual Disc |
Single Disc |
Rear Brake Diameter |
4 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
No |
Yes |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
No |
Yes |
Rear Tire Size |
170/70-B16 |
180/55 - ZR17 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Ground Clearance |
133 Mm |
Weight |
325.2 kg |
229 kg |
Fuel Tank Capacity |
18.55 L |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
lead-acid |
mf |
Battery Voltage |
12V 6Ah |