Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XVZ 1300 A Royal Star 1996
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XVZ 1300 A Royal Star 1996 Specifications
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Info Not Available |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 6Ah |
Head Light |
Halogen |
Halogen |
Tail Light |
Indicators |
Features
Speedometer |
digital |
analog |
Odometer |
digital |
analog |
RPM Meter |
Handle Type |
Pipe handle bar |
Pipe handle bar |
Seat Type |
Single-Seat |
Single-Seat |
Passenger Grab Rail |
yes |
Engine Kill Switch |
Compare with similar bikes
Bike comparisons by our experts
Lifan KPR150 VS KPR165-FI VS KPR165-Carb Feature Comparison
Arif Raihan Opu
Suzuki Gixxer vs TVS Apache RTR 160 4V
Jahid Hasan Jojo
Suzuki Gixxer Price starts at TK. 186,950 BDT which is Rs. 12,372 costlier than base model of TVS Apache RTR 160 4V priced atTk. 167,300 BDT. In technical specifications, Suzuki Gixxer is powered by 155 cc engine , while TVS Apache RTR 160 4V is powered by 159.7 cc engine.