Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XVZ 12 T 1988
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XVZ 12 T 1988 Specifications
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
76.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
66.0 mm |
Carburator |
Carburetor |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Info Not Available |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Dual Disc |
Single Disc |
Front Brake Diameter |
276 mm |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 3Ah |