Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XV 1600 Wild Star 2000
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XV 1600 Wild Star 2000 Specifications
V4, four-stroke |
V2, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
No of Gears |
6 |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 4Ah |
Head Light |
Halogen |
Halogen |
Tail Light |
Indicators |
Features
Speedometer |
digital |
analog |
Odometer |
digital |
analog |
RPM Meter |
Handle Type |
Pipe handle bar |
Pipe handle bar |
Seat Type |
Single-Seat |
Single-Seat |
Passenger Grab Rail |
yes |
Engine Kill Switch |
Compare with similar bikes
Bike comparisons by our experts
Kawasaki Ninja 125 VS KTM RC125 Comparison Review
Arif Raihan Opu
Suzuki Gixxer SF vs Yamaha Fazer Fi V2 - Comparison Review
Saleh
Top Five 80cc Bikes In Bangladesh 2017
Saleh
Which Is The Best SPORTS Motorcycle In Bangladesh Currently?
Shuvo
TVS Metro ES VS Bajaj Platina ES : Comparison Review
TVS Apache RTR 160 VS Apache RTR 160 4V : Comparison Review
Ashik Mahmud
Dive into the comparison review of TVS Apache RTR 160 vs. Apache RTR 160 4V. Uncover the differences and choose your ultimate ride.