Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XT1200ZE 2014
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XT1200ZE 2014 Specifications
V4, four-stroke |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
98.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
79.5 mm |
Carburator |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,. |
Front Brake Diameter |
276 mm |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
21.50 litres |
22.1 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 3Ah |