Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XT1200Z Super Tenere 2017
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XT1200Z Super Tenere 2017 Specifications
Maximum Power |
110 |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
98.0 Mm |
Stroke |
60.0 mm |
79.5 Mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
2 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
Carburator |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Telescopic forks |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Monoshock |
Front Brake Diameter |
276 mm |
282 Mm |
Rear Brake Diameter |
2 |
Overall Width |
915 Mm |
980 Mm |
Height |
Ground Clearance |
180 Mm |
190 Mm |
Battery Voltage |
12V 6Ah |