Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XJ 900 1983
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha XJ 900 1983 Specifications
V4, four-stroke |
In-line four, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
67.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
60.5 mm |
Carburator |
Carburetor |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Info Not Available |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
Weight |
277.0 kg |
244 kg |
Fuel Tank Capacity |
21.50 litres |
22 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 4Ah |