Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha V Star Classic 2006
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha V Star Classic 2006 Specifications
V4, four-stroke |
V2, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
63.0 mm |
Carburator |
FI |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Telescopic fork |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Single shock, link-type, w/adjustable preload |
Brakes
Front Brake Type |
Dual Disc |
Single Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Drum Brake |
Front Brake Diameter |
276 mm |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
21.50 litres |
15.89 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 3Ah |