Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha V Star 1300 Deluxe 2016 Specifications
V4, four-stroke |
V2, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
100.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
83.0 mm |
Carburator |
Fuel Injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Double Cradle |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
41mm Telescopic fork |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Single shock |
Front Brake Diameter |
276 mm |
150/70-R17 |
170/70-B16 |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
Ground Clearance |
180 Mm |
21.50 litres |
18.55 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 6Ah |