Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha Tenere 700 2024
Honda VFR1200X 2020 VS Yamaha Tenere 700 2024 Specifications
V4, four-stroke |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
126 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
43mm inverted fork, fully-adjustable |
Rear Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Single shock, adjustable preload (w/remote adjuster) and rebound damping |
Brakes
Front Brake Type |
Dual Disc |
Single Disc |
Front Brake Diameter |
276 mm |
150/70-R17 |
150/70-R18 |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 6Ah |
12V 3Ah |