Yamaha WF 450 F 2006 VS Honda CRF450R-S 2024
Yamaha WF 450 F 2006 VS Honda CRF450R-S 2024 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
500 |
Bike Type: |
Off Road |
Off Road |
Engine Type |
Single cylinder, four-stroke |
Single cylinder, four-stroke |
Maximum Power |
51.9 |
Maximum Torque |
48 |
Bore |
95.0 mm |
96.0 mm |
Stroke |
63.4 mm |
62.1 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
Valves |
2 |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet Multiple-disc |
Front Suspension |
Upside-down telescopic fork |
49mm inverted Showa fork with rebound and compression damping adjustability. |
Rear Suspension |
Swingarm (linked type Monocross) |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Single Disc |
Rear Tire Size |
130/90-R18 |
120/80-19 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Fuel Tank Capacity |
8.00 litres |
6.43 litres |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
lead-acid |
mf |
Battery Voltage |
12V 3Ah |