Yamaha V Star 1100 Classic 2005 VS Honda VT750C2S 2012
Yamaha V Star 1100 Classic 2005 VS Honda VT750C2S 2012 Specifications
Bike Type: |
Cruiser |
Cruiser |
Engine Type |
V2, four-stroke |
V2, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
64 |
Bore |
95.0 mm |
79.0 mm |
Stroke |
75.0 mm |
76.0 mm |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Multiplate Wet Clutch |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
Telescopic fork |
41mm telescopic fork |
Rear Suspension |
Single shock, link-type, w/adjustable preload. |
Dual shocks with five-position spring preload adjustability |
Brakes
Front Brake Type |
Dual Disc |
Single Disc |
Rear Brake Type |
Disc Brake |
Drum Brake |
Overall Width |
835 Mm |
Fuel Tank Capacity |
17.03 litre |
Battery Type |
lead-acid |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 3Ah |