Yamaha TZR 250 1989 VS Honda VFR1200F 2019
Yamaha TZR 250 1989 VS Honda VFR1200F 2019 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
250 |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Engine Type |
Twin, two-stroke |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
129 |
Bore |
56.4 mm |
81.0 mm |
Stroke |
50.0 mm |
60.0 mm |
Carburator |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
info not Availlable |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Front Brake Type |
Single Disc |
Front Brake Diameter |
276 mm |
120/80-17 |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
128 Mm |
Fuel Tank Capacity |
16.00 litre |
Battery Type |
lead-acid |
mf |
Battery Voltage |
12v |
12V 6Ah |