Yamaha Tenere 700 2024 VS Honda VFR1200X DCT 2018
Yamaha Tenere 700 2024 VS Honda VFR1200X DCT 2018 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
650 |
Engine Type |
Twin, four-stroke |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
68 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Carburator |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Diamond aluminium twin-spar |
Front Suspension |
43mm inverted fork, fully-adjustable |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Rear Suspension |
Single shock, adjustable preload (w/remote adjuster) and rebound damping |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Rear Tire Size |
150/70-R18 |
150/70-R17 |
Tubeless Tires |
tubetyre |
tubeless |
Overall Width |
915 Mm |
Height |
1335 Mm |
Ground Clearance |
180 Mm |
Battery Type |
lead-acid |
mf |
Battery Voltage |
12V 3Ah |
12V 6Ah |