Yamaha FZ X Hybrid VS Honda VFR1200X DCT 2018
Yamaha FZ X Hybrid VS Honda VFR1200X DCT 2018 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
150 |
Maximum Power |
12.2 |
Maximum Torque |
13.3 |
Bore |
57.3 |
81.0 mm |
Stroke |
57.9 |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
2 |
Fuel Supply |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet Multiple-disc |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Diamond aluminium twin-spar |
Front Suspension |
Telescopic Fork, 41mm Inner Tube Diameter, with Fork Boot |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Rear Suspension |
7-Step Adjustable Monocross Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Single-Channel |
Dual-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Single-Channel |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Overall Width |
785 Mm |
915 Mm |
Ground Clearance |
165 Mm |
180 Mm |
Weight |
141 kg |
275.0 kg |
Fuel Tank Capacity |
10 litres |
21.50 litres |
Wheelbase |
1330 mm |
Battery Voltage |
12v |
12V 6Ah |
Head Light |
LED |
LED |
Tail Light |
halogen |
Indicators |
halogen |
Features
Speedometer |
digital |
digital |
Odometer |
RPM Meter |
Handle Type |
Info Not Available |
Three part handle bar |
Seat Type |
Split-Seat |
Split-Seat |
Passenger Grab Rail |
yes |
yes |
Engine Kill Switch |
no |
Bike comparisons by our experts
TVS Apache RTR 160 VS Apache RTR 160 4V : Comparison Review
Ashik Mahmud
Dive into the comparison review of TVS Apache RTR 160 vs. Apache RTR 160 4V. Uncover the differences and choose your ultimate ride.