Yamaha FZ X Hybrid VS Honda VFR1200X 2020
Yamaha FZ X Hybrid VS Honda VFR1200X 2020 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
150 |
Maximum Power |
12.2 |
Maximum Torque |
13.3 |
Bore |
57.3 |
81.0 mm |
Stroke |
57.9 |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
2 |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Front Suspension |
Telescopic Fork, 41mm Inner Tube Diameter, with Fork Boot |
43mm inverted telescopic forks with hydraulic damping, preload and rebound damping adjustment |
Rear Suspension |
7-Step Adjustable Monocross Suspension |
Pro-Link with gas-charged damper, preload and stepless rebound damping adjustment |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Single-Channel |
Dual-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Single-Channel |
Tubeless Tires |
tubeless |
Overall Width |
785 Mm |
915 Mm |
Ground Clearance |
165 Mm |
180 Mm |
Weight |
141 kg |
277.0 kg |
Fuel Tank Capacity |
10 litres |
21.50 litres |
Wheelbase |
1330 mm |
Battery Voltage |
12v |
12V 6Ah |