TVS Tangent RR VS Honda VFR1200F 2016
TVS Tangent RR VS Honda VFR1200F 2016 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
400 |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Engine Type |
parallel-twin engine |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
47 |
Maximum Torque |
45 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
2 |
Valves |
Fuel Supply |
Fuel Injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Body Type |
Diamond |
Front Suspension |
Info Not Available |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Front Brake Diameter |
240 mm |
Rear Brake Diameter |
2 |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
128 Mm |
12V 4Ah |