QJMOTOR SRK 150 F VS Dayang DY150-28A
QJMOTOR SRK 150 F VS Dayang DY150-28A Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
150 |
Bike Type: |
Standard |
Standard |
Engine Type |
1-Cylinder, 2V, Air-Cooled |
4 – Stroke Single Cylinder |
Maximum Power |
8.31 |
Maximum Torque |
8.5 |
Bore |
57.4 mm |
Stroke |
57.8 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
2 |
Fuel Supply |
Carburetor |
Carburetor |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Automatic Clutch |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
Telescopic forks |
Telescopic |
Rear Suspension |
Telescopic coil spring oil damped |
Dual shocks |
Brakes
Front Brake Type |
Disc Brake |
Single Disc |
Rear Brake Type |
Drum Brake |
Drum Brake |
Front Brake Diameter |
Rear Brake Diameter |
1 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
1800 Mm |
2060 mm |
Overall Width |
780 Mm |
750 mm |
Height |
1330 mm |
1150 mm |
Ground Clearance |
135 mm |
Weight |
102 kg |
120 Kg |
Fuel Tank Capacity |
9L |
Wheelbase |
1300 mm |
1290 mm |