QJMOTOR SRK 125 R VS Honda VFR1200F 2019
QJMOTOR SRK 125 R VS Honda VFR1200F 2019 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
125 |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Engine Type |
1-Cylinder,4V SOHC,Liquid-Cooled |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
12.1 |
Bore |
54.0 mm |
81.0 mm |
Stroke |
54.5 mm |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
EFI |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Front Suspension |
Telescopic Upside-Down |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Telescopic coil spring oil damped |
Front Brake Diameter |
240 mm |
276 mm |
Rear Brake Diameter |
1 |
130/70-17 |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2010 mm |
2244 Mm |
Overall Width |
770 mm |
752 Mm |
Height |
1130 mm |
Ground Clearance |
140 mm |
128 Mm |
Weight |
153 kg |
267.0 kg |
Fuel Tank Capacity |
12L |
18.93 litres |
Wheelbase |
1360 mm |
Battery Voltage |
12v |
12V 6Ah |