QJMOTOR SRK 125 R VS Honda VFR1200F 2016
QJMOTOR SRK 125 R VS Honda VFR1200F 2016 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
125 |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Engine Type |
1-Cylinder,4V SOHC,Liquid-Cooled |
V4, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
12.1 |
Bore |
54.0 mm |
81.0 mm |
Stroke |
54.5 mm |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
EFI |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Diamond |
Front Suspension |
Telescopic Upside-Down |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Telescopic coil spring oil damped |
Front Brake Diameter |
240 mm |
Rear Brake Diameter |
1 |
130/70-17 |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Dimensions
Overall Length |
2010 mm |
2244 Mm |
Overall Width |
770 mm |
752 Mm |
Height |
1130 mm |
Ground Clearance |
140 mm |
128 Mm |
Weight |
153 kg |
268.1 kg |
Fuel Tank Capacity |
12L |
18.93 litres |
Wheelbase |
1360 mm |
Battery Voltage |
12v |
12V 4Ah |
Head Light |
LED |
LED |
Tail Light |
halogen |
Indicators |
halogen |
Features
Speedometer |
digital |
digital |
Odometer |
RPM Meter |
Handle Type |
Three part handle bar |
Three part handle bar |
Seat Type |
Split-Seat |
Split-Seat |
Passenger Grab Rail |
No |
yes |
Engine Kill Switch |
yes |
no |
Compare with similar bikes
Bike comparisons by our experts
Suzuki Gixxer vs TVS Apache RTR 160 4V
Jahid Hasan Jojo
Suzuki Gixxer Price starts at TK. 186,950 BDT which is Rs. 12,372 costlier than base model of TVS Apache RTR 160 4V priced atTk. 167,300 BDT. In technical specifications, Suzuki Gixxer is powered by 155 cc engine , while TVS Apache RTR 160 4V is powered by 159.7 cc engine.