KTM RC 160 VS Honda VFR1200F 2016
KTM RC 160 VS Honda VFR1200F 2016 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
160 |
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Maximum Torque |
15.5 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Info Not Available |
Multiplate Wet Clutch |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Info Not Available |
Diamond |
Front Suspension |
Inverted Telescopic Fork, 37mm dia |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Double rate, Canister Mono shox.- 6 steps (Adjuster Slots) |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Rear Brake Diameter |
1 |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
168 Mm |
128 Mm |
Fuel Tank Capacity |
13.7 litres |
12V 4Ah |