Honda XL1000V ABS Varadero 2007 VS Yamaha XT1200ZE 2014
Honda XL1000V ABS Varadero 2007 VS Yamaha XT1200ZE 2014 Specifications
Engine Type |
V2, four-stroke |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
98 |
Bore |
98.0 mm |
98.0 mm |
Stroke |
66.0 mm |
79.5 mm |
Fuel Supply |
PGM FI |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Automatic Clutch |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
43mm telescopic fork, 155mm axle travel |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Rear Suspension |
Pro-link with spring preload adjustable damper, 145mm axle travel |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,. |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
25.00 litres |
22.1 L |
mf |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 3Ah |
12V 3Ah |