Honda XL 600 V Transalp 1993 VS Yamaha XT1200ZE 2014
Honda XL 600 V Transalp 1993 VS Yamaha XT1200ZE 2014 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
600 |
Engine Type |
V2, four-stroke |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
52 |
Bore |
98.0 mm |
Stroke |
79.5 mm |
Carburator |
Fuel injection |
No of Gears |
5 |
Clutch Type |
Multiplate Wet Clutch |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
Info Not Available |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Rear Suspension |
Info Not Available |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,. |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
tubetyre |
tubeless |
17.00 litres |
22.1 L |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
lead-acid |
lead-acid |
Battery Voltage |
12v |
12V 3Ah |