Honda VFR800X 2016 VS Yamaha XT1200ZE 2014
Honda VFR800X 2016 VS Yamaha XT1200ZE 2014 Specifications
Bike Information
Bike Name: |
CC: |
800 |
V4, four-stroke |
Twin, four-stroke |
Maximum Power |
Maximum Torque |
75.1 |
Bore |
72.0 mm |
98.0 mm |
Stroke |
48.0 mm |
79.5 mm |
Fuel Supply |
PGM-FI |
Fuel injection |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Wet-multiplate |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
Diamond |
Steel tube backbone |
Front Suspension |
43mm HMAS cartridge-type telescopic fork with stepless preload and ten DF adjustment, 108mm axle travel |
Telescopic fork, 43mm tube, adjustable preload, compression and rebound damping |
Rear Suspension |
Monoshock, adjustable preload and rebound damping,. |
Rear Tire Size |
180/55-ZR17 |
150/70-R17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
20.80 litres |
22.1 L |
Wheelbase |
Electricals
Battery Type |
lead-acid |
lead-acid |
Battery Voltage |
12V 4Ah |
12V 3Ah |