Hero Karizma 400 VS Honda VFR1200F 2019
Hero Karizma 400 VS Honda VFR1200F 2019 Specifications
Bike Type: |
Sports |
Sports |
Maximum Power |
40 |
Maximum Torque |
30 |
Bore |
81.0 mm |
Stroke |
60.0 mm |
Compression Ratio |
No of Cylinders |
1 |
Valves |
4 |
Fuel Supply |
Fuel Injection (PGM-FI) |
No of Gears |
6 |
Clutch Type |
Slipper Clutch |
Wet-multiplate |
Chassis & Suspension
Chassis Type |
High-tensile Steel Trellis Frame |
Front Suspension |
43mm cartridge fork with spring-preload adjustability |
Rear Suspension |
Monoshock (likely 6-step adjustable) |
Brakes
Front Brake Type |
Single Disc |
Front Brake Diameter |
276 mm |
Rear Brake Diameter |
1 |
Anti-Lock Braking System (ABS) |
Yes |
Dual-Channel |
Wheels & Tires
Front Tire Size |
Yes |
Dual-Channel |
Rear Tire Size |
190/55-ZR17 |
Tubeless Tires |
tubeless |
tubeless |
Overall Width |
752 Mm |
Height |
1222 Mm |
Ground Clearance |
128 Mm |
Info Not Available |
12V 6Ah |