Total Tools Cordless Hedge Trimmer (THTLI400282)
Price : 20800 BDT
Shipping Charges:
Inside Dhaka: ৳70 | Outside Dhaka: ৳150 | For Tyres: ৳250
In Stock 100
Secure transaction
Ships from BikeBD.com
Sold by Total Tools Cordless Hedge Trimmer (THTLI400282)
Returns 2 Day
Payment Cash on Delivery available
About this item
  • Powerful 40V performance (2 x 20V batteries).
  • Advanced maintenance-free brushless motor.
  • Extra-long 650mm (25.5") laser-cut blade.
  • Fast 3600spm cutting speed.
  • Wide 27mm blade gap for thick hedges.
  • 180° rotatable rear handle for ergonomic use.
  • Includes two 2.0Ah 20V Lithium-Ion batteries.
  • Comes with a dual-port intelligent charger.
  • Dual-action blade system for low vibration.
  • Safety switch and blade guard for user protection.
Product Details
Brand Name Total Tools
Model THTLI400282
Voltage 40V(20V+20V)
Motor Type Brushless Motor
No-load speed 3600spm
Blade cutting length 650mm
Blade Gap 27mm
Blade Type Dual-action, Laser-cut
Handle 180° Rotatable Rear Handle
Batteries 2 x 2.0Ah 20V Lithium-Ion (Included)
Charger Dual-Port Intelligent Charger (Included)
Packaging Color Box
Why Buy It
How to Use/Maintenance Guide
What's in the Box
  • 1 x Total Cordless Hedge Trimmer (THTLI400282)
  • 2 x 2.0Ah 20V Lithium-Ion Battery Packs
  • 1 x Dual-Port Intelligent Charger
  • 1 x Blade Protection Sheath
  • 1 x User Manual
Warranty Information
Total Tools Cordless Hedge Trimmer comes with 1 year (12 months) warranty.
Customer Reviews
Write a Review
Product
Regular Price: 20800
Review Guidelines
  • Focus on the product and your experience
  • Be specific about what you liked or didn't like
  • Avoid inappropriate language
  • Add photos to help others
Click to upload photos
Maximum 5 photos, 5MB each
0
0 global ratings
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%