Total Cordless String Trimmer & Brush Cutter (TSTLI20018)
Price : 14500 BDT
Shipping Charges:
Inside Dhaka: ৳70 | Outside Dhaka: ৳150 | For Tyres: ৳250
In Stock 100
Secure transaction
Ships from BikeBD.com
Sold by Total Cordless String Trimmer & Brush Cutter (TSTLI20018)
Returns
Payment Cash on Delivery available
About this item
Product Details
Brand Name Total Tools
Model Number TSTLI202521 (Kit) / TSTLI20018 (Solo Tool)
Voltage 40V(20V+20V)
Motor Type Brushless Motor
No-load Speed 0-5000/ 0-6500rpm
Blade Diameter 255mm
Trimmer Diameter 330mm
Line Diameter 2.0mm round line
Line Length 5.0m
Packaging Color Box
Premium Safety & Comfort
Advanced Ventilation System
What's in the Box
Warranty Information
Customer Reviews
Write a Review
Product
Regular Price: 14500
Review Guidelines
  • Focus on the product and your experience
  • Be specific about what you liked or didn't like
  • Avoid inappropriate language
  • Add photos to help others
Click to upload photos
Maximum 5 photos, 5MB each
0
0 global ratings
5 star
0%
4 star
0%
3 star
0%
2 star
0%
1 star
0%
Top reviews from Bangladesh
No reviews yet. Be the first to review this product!
Product Description
Brushless Motor
Voltage:40V(20V+20V)
Blade cutting diameter:255mm
Trimmer cutting diameter:330mm
Line dia:2.0mm round